Bizi Arayın 0 312 425 20 30

MURAT TOSUN

EĞİTMEN CHEF & OWNER

1977’de Ankara da doğmuştur. Aşçılık mesleğine ilk adımı 1992 yılında İstanbul da atmıştır. Çalıştığı restaurantta ustasını izleme fırsatı, bir gün işi bırakıp gitmek zorunda kalan ustasının yerine geçmesini sağlamıştır. Bu fırsatla kendini geliştirerek farklı mutfak disiplinlerini öğrenmiştir. İtalyan Chef Maestrelli Claudio ve çeşitli gurmelerin yanında çalışmaları esnasında tecrübelerini geliştirmiş ve yemek yeme ve yapma eylemini farklı perspektiflerden ele almıştır. Dünya mutfakları üzerine birçok eğitim ve seminer programlarına katılmıştır.

Profesyonel aşçılık kariyerine MNG Holding MNG’nin özel aşçısı olması ünvanıyla başlamış ve önemli Devlet Kurumları ve Turkcell gibi önde gelen Telekomünikasyon firmasında aşçıbaşı olarak bilgi ve sanatını sunmuştur. Katıldığı yerel yemek yarışmalarında jüri görevinde yer almış ve genç yeteneklere bilgisini aktarma olanağını elde etmiştir. Ankara’nın önemli lokali olan Atlıspor Klübünde yönetcilik görevini üstlendi. Sonrasında ise Leman kültür Cafe ve Pool pub mutfaklarının Ankara mutfakları koordinatörlüğü görevlerini yaptı.

Murat Tosun, şuan sahibi olduğu mutfakonsept.com isimli site ve danışmanlık şirketiyle çalışma hayatına devam etmektedir.. Menü planlama ve mutfak dizaynı, events, catering, satınlama, cost, misafir ilişkileri, iş geliştirme ve mutfak yönetimi konularında uzman konuma sahiptir.

Ona göre; ‘Ocakta pişirdiğimiz sadece basit bir yemek değil, pişiren kişinin kültürü, nefesi, zihniyeti, sanatı yani ta kendisidir.’ Aynı zamanda bu tadı pişiren kişinin de ruhlara dokunma kabiliyetine sahip bir sanatçı olduğunu belirtiyor.

Mutfak sevgisinin insanı bir hedefe yönelttiğini yaşayarak görmüş olan bir chef olarak, bu doğrultuda da her gün yeni başlangıçlar, yeni meraklar, yeni tatlar elde etme ve bunları test etme, yeni düşüncelerle insanı sürekli olarak yeniliğe sevk ettiğini ifade etmektedir. Yemek yapma sürecinin ilk şartı olarak bilgi ve deneyim, doğru malzemelerle çalışma, planlama ve bunları eşleştirme ve son olarakta sayısız sonsuz olan hayal gücü ve yaratma yeteneği olarak tanımlıyor.

Dünyayı tanıyan, sürekli araştıran ve yaratıcılığı ön planda tutan chefler gibi en sıradan yemeklerle bile kendi üslubunu/biçemini oluşturan ve onları eşiz yorumuyla birleştiren bunu da çarpıcı olarak hissettiren bir chef…